Site icon ETA ZINIOS

Rekordiškai daug JAV gyventojų – 70 proc. pritaria tos pačios lyties asmenų santuokoms

VAŠINGTONAS, Kolumbijos apygarda – JAV parama įteisintoms tos pačios lyties asmenų santuokoms ir toliau didėja: dabar ji siekia 70 %, o tai yra nauja didžiausia „Gallup” tendencija nuo 1996 m. Šis naujausias rodiklis reiškia 10 procentinių punktų padidėjimą nuo 2015 m., kai JAV Aukščiausiasis Teismas nusprendė, kad visos valstijos turi pripažinti tos pačios lyties asmenų santuokas.

Linijinė diagrama. Amerikiečių, teigiančių, kad tos pačios lyties asmenų santuokos turėtų būti pripažįstamos galiojančiomis pagal įstatymą, procentinė dalis. Naujausioje, 2021 m. apklausoje taip teigia 70 % amerikiečių.

Šie duomenys gauti iš kasmetinės „Gallup” apklausos „Values and Beliefs” (Vertybės ir įsitikinimai), atliktos gegužės 3-18 d.

Šiandieninis 70 % pritarimas tos pačios lyties asmenų santuokoms žymi naują etapą tendencijoje, kuri jau ketvirtį amžiaus rodo į viršų. 1996 m., kai Gallupas pirmą kartą uždavė šį klausimą, teisiniam gėjų ir lesbiečių santuokų pripažinimui pritarė nedidelė mažuma amerikiečių (27 %). Tačiau laikui bėgant parama nuolat augo ir galiausiai 2011 m. pirmą kartą pasiekė daugumos lygį.

Iki 2015 m., kai Aukščiausiasis Teismas priėmė sprendimą Obergefell prieš Hodges, parama gėjų santuokoms pasiekė 60 %. Nuo to laiko šis klausimas JAV politikoje tapo mažiau svarbus, o visuomenės parama tos pačios lyties asmenų santuokoms toliau didėjo.

Istoriškai Gallup užfiksavo ir kitų amerikiečių idėjų apie santuoką pokyčių, įskaitant išaugusį palaikymą rasinėms santuokoms, kurioms 2013 m. Gallup atnaujintoje ataskaitoje pritarė 87 % žmonių.

Pirmą kartą nedidelė dauguma respublikonų pritaria homoseksualų santuokoms

Respublikonai, kurie nuolat buvo mažiausiai tos pačios lyties asmenų santuokoms pritariančių partijų grupė, 2021 m. pirmą kartą parodė daugumos palaikymą (55 %). Pastarąjį visų amerikiečių palaikymo padidėjimą daugiausia lėmė respublikonų nuomonės pokyčiai.

Demokratai nuolat buvo vieni didžiausių tos pačios lyties asmenų įteisintų santuokų šalininkų. Dabartinis 83 proc. demokratų palaikymas atitinka pastarųjų kelerių metų „Gallup” užfiksuotą palaikymo lygį. Tai gali reikšti, kad šios grupės parama homoseksualų santuokoms bent jau kol kas pasiekė ribą. Tuo tarpu nepriklausomų politinių pažiūrų atstovų palaikymas, kuris šiuo metu siekia 73 %, yra šiek tiek didesnis nei 2017-2020 m. užfiksuotas 68-71 % intervalas.

Linijinė diagrama. Amerikiečių, teigiančių, kad tos pačios lyties asmenų santuokos turėtų būti teisiškai pripažįstamos kaip galiojančios, procentinė dalis pagal politinę priklausomybę. 2021 m. 83 % JAV demokratų, 73 % nepriklausomų ir 55 % respublikonų teigia, kad tos pačios lyties asmenų santuokos turėtų būti pripažįstamos įstatymais kaip galiojančios.

Paramos tos pačios lyties asmenų santuokoms augimas tęsiasi visose amžiaus grupėse
Kaip ir reikėjo tikėtis, esant aukščiausiam nacionalinės paramos tos pačios lyties asmenų santuokoms lygiui, visose amžiaus grupėse parama tos pačios lyties asmenų santuokoms yra didžiausia iki šiol. Vis dėlto amžiaus skirtumai išlieka: 84 % jaunų suaugusiųjų, 72 % vidutinio amžiaus suaugusiųjų ir 60 % vyresnio amžiaus suaugusiųjų teigė, kad pritaria tos pačios lyties asmenų santuokoms.

Linijinė diagrama. Amerikiečių, teigiančių, kad tos pačios lyties asmenų santuokos turėtų būti teisiškai pripažįstamos kaip galiojančios, procentinė dalis pagal amžiaus grupes. 84 % 18-34 metų amžiaus amerikiečių, 72 % 35-54 metų amžiaus ir 60 % 55 metų ir vyresnių amerikiečių 2021 m. teigia, kad tos pačios lyties asmenų santuokos turėtų būti pripažįstamos įstatymais kaip galiojančios.

Apibendrinimas
Kadaise buvę legalizavimo priešininkai, respublikonai dažniausiai jį palaiko. Po to, kai Aukščiausiasis Teismas priėmė sprendimą, teismų ir įstatymų leidybos iššūkiai tos pačios lyties asmenų santuokų teisiniam statusui sumažėjo. Tuo tarpu vyresnio amžiaus suaugusieji JAV, kurie kadaise nepritarė homoseksualių asmenų santuokoms, dabar yra toje pačioje pusėje kaip ir jaunimas.

Gallupo tyrimo tendencija rodo, kad amerikiečių nuomonė gali pasikeisti per palyginti trumpą laiką ir sukurti naują konsensusą, net jei poliarizacija kitais klausimais stiprėja.

pagal https://slaptasnoras.lt

Exit mobile version