Pastaraisiais metais tarp kepsnių entuziastų vis labiau populiarėja kiaušinio formos keraminės kepsninės, dar vadinamos „kamado„, nenurodant konkretaus prekės ženklo.
Kamado kilęs iš Japonijos, kur nuo seno naudojami moliniai puodai, laikomi šiuolaikinių keraminių kepsninių protėviais. Šiuolaikinių keraminių grotelių privalumai yra jų naudojimo būdų įvairovė, funkcionalumas ir, žinoma, atpažįstama įspūdinga išvaizda. Internetinės parduotuvės „Hansapost” produktų vadybininkas Kristjanas Kullas aiškina, kaip skirtingai galima naudoti keramines kepsnines artėjančio kepimo sezono metu.
Žinoma, kaip ir bet kuris kitas grilis, „Egg” galima naudoti kepimui tiesiai ant grotelių virš anglių, tačiau didelis keraminio grilio privalumas yra tas, kad sukuriamos skirtingos tiesioginio ir netiesioginio kaitinimo zonos. Netiesioginė šiluma gaunama naudojant keraminį kaitinimo peilį, kuris dedamas tarp anglių ir maisto produkto. Ypač patogu tai, kad kamado kepimo plokštes galima išdėstyti skirtinguose lygiuose, kad vienu metu būtų galima ruošti maistą, kuriam reikia skirtingų kepimo sąlygų. Argi ne patogiau, kai mėsa ir daržovės verdamos vienu metu? Skirtingos kepimo zonos leidžia lengvai paruošti skanų ir sotų patiekalą ant grotelių.
Skirtingai nei įprastos kepsninės, keraminės kepsninės tinka naudoti ir kaip orkaitė – dėl stabilios temperatūros „Egg” viduje galite kepti duoną ar picą. Temperatūrą kepsninės viduje galima reguliuoti viršuje ir apačioje esančiomis sklendėmis, o geriausia tai, kad temperatūra išliks tokia, kokios norite. Nors žarijos – šilumos šaltinis – yra kepsninės apačioje, keraminės sienelės padeda paskirstyti šilumą visoje kepsninėje. Papildomas privalumas – oro cirkuliacija, kurią užtikrina sklendės, todėl maistas kamado kepsninėje kepa tolygiai ir nėra per sausas. Temperatūrą galima tiksliai reguliuoti pagal poreikį, o integruotas termometras taip pat rodo, kokiais intervalais galima rūkyti, kepti ir skrudinti skirtingu intensyvumu. Grilis, kaip ir pasirenkamas picos akmuo, gali būti įkaitintas iki 400 laipsnių, todėl galima kepti pačią tikriausią neapolietišką picą – tokią pat gerą kaip malkomis kūrenamoje krosnyje.
Mėsos gaminimas žemoje temperatūroje. Traukta kiauliena ir ėrienos nugarinė
Nors įprastinis grilis geriausiai tinka kepsniams, kebabams ir dešrelėms kepti, „Egg” taip pat gali iškepti didelį mėsos gabalą. Didelius mėsos gabalus reikia ilgai kepti žemoje temperatūroje – tam idealiai tinka keraminis grilis. Supjaustyta kiauliena, rūkyti šonkauliukai, visa vištiena ar net ėriuko nugarinė – tiesiog palikite ją ant grotelių kelioms valandoms ir turėsite burnoje tirpstančią mėsą! Jei norite dūmo skonio, į žarijas pridėkite medžio drožlių.
Keraminėje kepsninėje taip pat galite kepti troškinį
Keraminis grilis taip pat gali pakeisti tradicinę orkaitę, todėl ragū taip pat yra labai sotus. Pirmiausia mėsą galite iškepti karščiui atspariame puode, tada sudėti daržoves, prieskonius ir skystį ir pusvalandį troškinti be dangčio, kad mėsa įgautų savitą aromatą. Tada puodą uždarykite dangčiu ir pamirškite apie jį maždaug trims valandoms 135 laipsnių temperatūroje. Neperdėsiu sakydamas, kad troškinys išvirs pats. Periodiškai tikrinkite kepsninės temperatūrą, tačiau jums nereikia stovėti virš jos – galite užsiimti savo reikalais, kol kepsninė daro savo stebuklus.
Rūkyta žuvis ir rūkyta mėsa – švelnesnė nei minkšta
Kamado taip pat puikiai tinka rūkyti žuvį, mėsą ar paukštieną. Tam sumontuojamas šilumos skleidiklis ir atidaromi du dangteliai, kad kepsninėje būtų palaikoma žema rūkymui reikalinga temperatūra. Kad būtų jaučiamas specifinis dūmų kvapas, ant anglių pabarstykite medžio drožlių. Dūmų skonį galima nustatyti bandymų ir klaidų būdu; yra obuolių, ąžuolo ir alksnio drožlių.